Duman ve Isı Tahliye Sistemleri

Yangın sırasında oluşan duman, ortamın en üstünden başlayarak, aşağı ve yanlara doğru harekete geçer. Böylece alanın tümüne yangını yayar. Yangının yayılma hızı, yanan materyallerin, yanma sırasında yaydıkları ısı enerjisine göre değişir. Bu ısı enerjisinin büyük bir kısmı duman gazları ile ortama yayılır ve tüm alana yangını taşır. Yangının kısa sürede yayılması ve sprinkler sistemi ve benzeri yangınla mücadele sistemlerinin yetersiz yanması durumunda, yangının mevzii kılınması için, yangın bölgesindeki doğal havalandırma kapakları, otomatik veya manuel açılarak dumanın bina dışına atılmasını sağlar

Duman tahliye sistemleri, yangının yayılmasını önleme amaçlı kullanılması yanında ortamın doğal havalandırmasında da kullanılırlar. Duman tahliye sistemleri tasarımında, ortamda bulunan yanıcı materyallerin, yanma sırasında yaydıkları ısı enerjisine dikkat edilir. Endüstriyel tesislerde; ortamda bulunan proses ekipmanlarının yaydıkları ısı enerjisi de göz önüne alınır. Tahliye kapaklarının dağılımında ve yoğunluğunda bu unsurlar göz önüne alınır. Genellikle, duman kapağı faydalı alanı, toplam çatı alanının %1-3'ü kadardır.

Yangın duman kapakları, yangın tekniği ve mimari zorunluluklara göre çeşitli tip ve büyüklüklerde imal edilirler. Tahrik mekanizmaları, genelde pnömatik veya elektrik motorludur.

Doğal Duman Tahliye Sistemleri
Doğal Duman Tahliye Sistemleri
Duman ve Isı Tahliye Sistemleri
Duman ve Isı Tahliye Sistemleri
  • Doğal Duman Tahliye

  • Yangın ve Duman Perdeleri

  • Fanlı Duman Tahliye

  • Genel Havalandırma

  • Doğal Hava Girişi

  • Simülasyon

Doğal Duman Tahliye
Doğal Duman Tahliye
Yangın Ve Duman Perdeleri Kapaklar
Yangın Ve Duman Perdeleri Kapaklar

Yangın ve Duman Perdeleri

Yangın ve duman perdeleri, sıcaklığa dayanıklı, cam elyafı vb. örgülü ve üzeri çeşitli polimerlerle veya mikronize alüminyumla kaplı tekstil ürünleridir. Yangını belirli bölgelere hapsederek yangının yayılmasını engeller.

Duman perdesi, bina çatısından belirli bir yüksekliğe kadar inecek şekilde tasarlanır. Bu sayede, dumanın yayılması engellenerek, dumanın yukarıda oluşturulan bu havuzda toplanması sağlanır.

Yangın perdeleri ise her üç yangın yaylım nedenini de engelleyerek yanginın yayılmasına engel olurlar. Bundan dolayı, bina tavanından en alta (zemine) kadar inmesi gerekir.

Yangın-duman perdeleri, çeșitli dayanım sürelerinde; 30, 60, 90, 120 (Veya daha fazla) dakika, sabit, veya yangın alarm sisteminden kumanda alarak otomatik tahrikli olarak imal edilmektedirler.

Büyük Yangın Duman Perdeleri
Büyük Yangın Duman Perdeleri
Yangın ve Duman Perdeleri
Yangın ve Duman Perdeleri
Yangın ve Duman Perdelerinin Faydaları
Yangın ve Duman Perdelerinin Faydaları